Şirket Check-Up

Firma Check-Up

Şirket CHECK-UP Nedir ?

 • Şirketinizin, çeşitli kriterlere göre (13 ana başlık) durumunu ortaya koyan ve yaklaşık 50 soruyu içeren bir çalışmadır.

Nasıl Uygulanır ?

 • Çalışma da “ Elektronik Oylama Sistemi ” nin kullanım avantajından yararlanılır ve bu sisteme ait cihazlar kullanılır.
 • SorularPowerPoint’te hazırlanır. Şirket çalışanlarına sorulur. Anında geri dönüşler (yüzdesel sonuçlar) alınır.
 • Çalışma, salonda veya şirketin belirleyebileceği herhangi bir yerde yapılabilir. (Toplantı salonu, otel, restaurant…vb).

Not:Soruların görülebileceği Projeksiyon Perdesi veya LCD ekranlar yeterli olabilmektedir.

 • Şirket yönetimi, Şirket CHECK-UP sonuçlarını, katılımcılar ile paylaşabilir veya gizli tutar. Sonuçlar herhangi bir işlem yapmaya gerek kalmadan kayıt altındadır. Detaylı raporlar da aynı şekilde bilgisayarda hazırdır. (Hangi sorulara, hangi cevaplar verilmiş gibi). Sonuçlar anlamlı ve ölçülebilir veriler halindedir.
 • Şirket Yönetimi, kendilerine verilen bu standart raporun dışında, Uzmanımızın hazırladığı yorumsal raporlamadan da faydalanabilirler.

Neden Check-Up ve Faydası Nedir ?

Şirket ‘Check-Up’ olabilir mi?

‘Kaybetmeyi göze alamadıklarımız, bizim için stratejiktir’ tanımından hareketle, sağlığımızın ‘stratejik’ olduğunu, rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu nedenle, sağlığımız ile ilgili en ufak bir sorunumuz olduğunda, hemen doktora koşarız. Sağlığımıza yeniden kavuşma arzusu ile doktorun verdiği bütün iğneleri olur, ‘acı ilaçları’ rahatlıkla içeriz. Hatta doktorun ‘Hemen ameliyat olmanız gerekiyor’ demesi halinde, kendimizi aynı gün içinde ameliyat masasında bulanlarımız bile vardır. Bizi muayene eden doktorun mesleki becerisinden tereddüdümüz olduğunda, hemen başka bir doktor arayışı içine girer ama mutlaka bir tanesinden ‘Sağlıklısın’ onayı almayı arzu ederiz. Bu kapsamda, belli aralıklarla ‘Check-up’ oluruz. Bütün amacımız, daha belirtileri ortaya çıkmadan rahatsızlığımızı tespit edip, sorun büyümeden önlem alabilmektir. Çünkü bizler canlı varlıklarız ve ‘Hayatta kalmak’ canlılar için temel bir içgüdü olup, sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmek, varlık nedenimizdir.

Şirketler de, ‘canlı’ varlıklardır. Onlar da, doğarlar, büyürler, ‘hastalanırlar’, ‘tedavi olup’ yaşamlarına devam ederler ve sonunda yok olurlar. Onların da canlı varlıklar olduğunu bilmemize rağmen, ‘İşler iyi gidiyor’ ise, koruyucu bakıma veya ‘Check-up’a ihtiyaç duymadığımız gibi, şirketimizin ‘hastalandığını’ çok net olarak gören yönetim danışmanlarının tavsiyelerini de, genelde, dikkate almayız. Şirket hastalık bulguları ile ilgili olarak, birkaç örnek vermek istiyorum:

 • Bir yönetim kurulu başkanı, zamanının tamamını günlük operasyonlara ayırıyor ise, o şirket hastadır.
 • Bir şirket, içinde bulunduğu sektör ortalaması üzerinde büyümüyor veya kar etmiyorsa, o şirket hastadır.
 • Bir şirket, yöneticilerinin bütün mücadelesine rağmen her geçen yıl karlılığı sistematik olarak azalıyor ise, o şirket hastadır.
 • Bir şirket, bütün enerjisini ürettiği ürünü geliştirmeye harcıyor ancak içinde bulunduğu pazarı ve rakiplerini yakından takip etmiyor ise, hastalığa çok yakındır.
 • Bir şirket, personelini sektör ortalaması üzerinde kaybediyor ve sürekli yeni elemanlar yetiştirmek zorunda kalıyor ise, o şirket hastadır, vs.

Şirketlerin hastalık listesini arttırmak mümkündür. Bütün bu hastalıkların tedavisi olmasına rağmen, tedavinin başarılı olması için, aynı sağlığımızı yeniden kazanmak için gerçekleşmesi gereken faktörler gibi, birkaç faktörün bir araya gelmesi gerekir. Bu faktörleri de, genel olarak, şöyle sıralayabiliriz:
Öncelikle, doktora! görünen şirket, ‘Son nefesinde’ olmamalıdır. ‘Son nefesinde’ olan bir canlıyı, dünyanın en ünlü operatörü dahi geriye getiremez.

Şirketi tedavi etmesi için kendisine müracaat ettiğimiz yönetim danışmanı, ‘Yetkin’ olmalıdır. Memleketimizde, yönetim danışmanlığı konusunda ‘Uzmanlık’ anlayışı yeteri kadar oluşmadığı ve yeteri kadar ‘Yetkin pratisyen’ düzeyinde yönetim danışmanı olmadığı için, hasta olan şirketi her danışman kendi uzman olduğu alanda ‘iyi etmeye’ çalışır. Şirketin yönetim kurulu başkanının esas görevlerini hatırlatarak tedavi edilebilecek bir şirkete, aylar süren bir ‘Süreç iyileştirme’ tedavisi uygulandığını görebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki, ‘Elinde sadece çekiç olan insanlar, herşeyi çivi olarak görürler.’

Bize tedavi uygulayan doktora güvenmek, iyileşmenin ilk şartıdır. Benzer şekilde, şirketimizi tedavi etmesi için anlaştığımız danışmana da güvenmek zorundayız. Doktor, ‘Bu ilaçları altı ay alın, sonra bana tekrar gelin’ dediğinde altı ay ilaçları aksatmadan alırız ama danışmanın ‘bu sorununu çözümü birkaç ay alır’ dediğinde, tedaviye şüphe ile yaklaşırız.

Son olarak da, şirketimizin hasta olduğuna inanıyor isek, danışmanın tedavi sürecini de eksiksiz uygulamalıyız. Örneğin; ‘Bütün yöneticilerin, detaylı bir stratejik planlama eğitimi alması gerekiyor’ şeklindeki bir tavsiyeye, bütün yöneticilerin katıldığı bir saatlik konferans verdirerek cevap vermeye çalışmak, günde altı kere alınması gereken ilacı, bir kere alarak iyileşmeye çalışmaya benzer.
Şirketinizin ‘Son nefesine’ gelmeden, hatta sağlıklı bir şekilde hızla büyürken, sürekli ‘Check-up’ yaptırmanızda da büyük fayda vardır. Nereden başlamanız gerektiğini sorarsanız, ben de size, yılda en az iki kere tekrar edeceğiniz, sonuçları analiz edeceğiniz ve yorumlayarak iyileştirici tedbirler alacağınız ‘Çalışan memnuniyeti Anketi’nden başlamanızı tavsiye ederim. İyi hazırlanmış ‘Çalışan Memnuniyeti Anketi’, şirketin röntgenidir ve rahatsızlık bulguları ortaya çıkmadan çok önceden size rahatsızlığın ipuçlarını verir.

Unutulmamalıdır ki, çalışanları memnun olmayan bir şirket veya organizasyon, müşteri veya üyelerini asla memnun edemez. Günümüzün yoğun rekabet ortamında, müşterilerini memnun edemeyen bir şirket veya kurumun ‘Sağlıklı olarak’ hayatta kalması ise, imkânsızdır.

Haluk ÜNALDI

Şirket CHECK-UP Hizmetini Nasıl Alabilirim ?

 • 0216 352 5425 numaralı şirket hattımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.
 • info@keypadteknoloji.com adresine “CHECK-UP” konu başlığında, mail atabilirsiniz.

Tüm bu aşamalar da, ilgili arkadaşlarımız sizinle en kısa sürede bağlantıya geçeceklerdir.


MARKALARIMIZ
LOOKUM Teknoloji , Danışmanlık ve İletişim İş Planı Uzmanı
Lookum 360 Reklam ve İletişim Ajansı Keypad Event
 
Türkiye Temsilcisi Sponsorluklarımız
 
Lookum, PPVOTE Türkiye Temsilcisidir. Bir Fikrin mi Var? ; Teknoloji Sponsoru